event burgee venue burgee

Fast Cat Warmup Series

Dee Sailing Club

Preliminary Results

Overall

Sailed:3, Discards:0, To count:3, Ratings:SCHRS, Entries:9, Scoring system:My scoring system
Rank Boat Class SailNo Helm Crew SCHRS Race 7 Race 8 Race 9 Total Pts
1st So L'Eau Shadow 067 Simon Stannard   1.069 2.0 DNS 2.0 DNS 1.0 5.0 5.0
2nd Deelerium Nacra F18 58 Rob Lucking Arthur McDonald 1.005 2.0 OOD 2.0 OOD 3.0 OOD 7.0 7.0
3rd Richochet Prindle 18-2 526 Mark Astbury Alex Reed 1.05 3.0 DNC 3.0 DNC 4.0 DNC 10.0 10.0
3rd Wild Cat Nacra F18 110 Kate Spark Mark Emptage 1.005 3.0 DNC 3.0 DNC 4.0 DNC 10.0 10.0
3rd Swallow Spitfire 159 Richard Stacey Alex Harris 1.035 3.0 DNC 3.0 DNC 4.0 DNC 10.0 10.0
3rd Carpe Di (ee) Em Inter 18 545 Colin Thomas Mike Rimmer 1.005 3.0 DNC 3.0 DNC 4.0 DNC 10.0 10.0
3rd   Inter 17 / Nacra 6.0 92 / 236 Pieter Gregory   1.073 3.0 DNC 3.0 DNC 4.0 DNC 10.0 10.0
3rd Animal Nacra 6.0 GBR400 Graham Maxwell Nigel Sedgwick, Pieter Gregory 1.03 3.0 DNC 3.0 DNC 4.0 DNC 10.0 10.0
3rd Klingon II Nacra F18 498 Ian Kirk Andrew Kirk / Alan / Mark Shepherd 1.005 3.0 DNC 3.0 DNC 4.0 DNC 10.0 10.0

Race 7

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Boat Class SailNo Helm Crew SCHRS Place Pts
1 So L'Eau Shadow 067 Simon Stannard   1.069 DNS 2.0
1 Deelerium Nacra F18 58 Rob Lucking Arthur McDonald 1.005 OOD 2.0
3 Richochet Prindle 18-2 526 Mark Astbury Alex Reed 1.05 DNC 3.0
3 Wild Cat Nacra F18 110 Kate Spark Mark Emptage 1.005 DNC 3.0
3 Swallow Spitfire 159 Richard Stacey Alex Harris 1.035 DNC 3.0
3 Carpe Di (ee) Em Inter 18 545 Colin Thomas Mike Rimmer 1.005 DNC 3.0
3   Inter 17 / Nacra 6.0 92 / 236 Pieter Gregory   1.073 DNC 3.0
3 Animal Nacra 6.0 GBR400 Graham Maxwell Nigel Sedgwick, Pieter Gregory 1.03 DNC 3.0
3 Klingon II Nacra F18 498 Ian Kirk Andrew Kirk / Alan / Mark Shepherd 1.005 DNC 3.0

Race 8

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Boat Class SailNo Helm Crew SCHRS Place Pts
1 So L'Eau Shadow 067 Simon Stannard   1.069 DNS 2.0
1 Deelerium Nacra F18 58 Rob Lucking Arthur McDonald 1.005 OOD 2.0
3 Richochet Prindle 18-2 526 Mark Astbury Alex Reed 1.05 DNC 3.0
3 Wild Cat Nacra F18 110 Kate Spark Mark Emptage 1.005 DNC 3.0
3 Swallow Spitfire 159 Richard Stacey Alex Harris 1.035 DNC 3.0
3 Carpe Di (ee) Em Inter 18 545 Colin Thomas Mike Rimmer 1.005 DNC 3.0
3   Inter 17 / Nacra 6.0 92 / 236 Pieter Gregory   1.073 DNC 3.0
3 Animal Nacra 6.0 GBR400 Graham Maxwell Nigel Sedgwick, Pieter Gregory 1.03 DNC 3.0
3 Klingon II Nacra F18 498 Ian Kirk Andrew Kirk / Alan / Mark Shepherd 1.005 DNC 3.0

Race 9

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Boat Class SailNo Helm Crew SCHRS Place Pts
1 So L'Eau Shadow 067 Simon Stannard   1.069 1 1.0
2 Deelerium Nacra F18 58 Rob Lucking Arthur McDonald 1.005 OOD 3.0
3 Richochet Prindle 18-2 526 Mark Astbury Alex Reed 1.05 DNC 4.0
3 Wild Cat Nacra F18 110 Kate Spark Mark Emptage 1.005 DNC 4.0
3 Swallow Spitfire 159 Richard Stacey Alex Harris 1.035 DNC 4.0
3 Carpe Di (ee) Em Inter 18 545 Colin Thomas Mike Rimmer 1.005 DNC 4.0
3   Inter 17 / Nacra 6.0 92 / 236 Pieter Gregory   1.073 DNC 4.0
3 Animal Nacra 6.0 GBR400 Graham Maxwell Nigel Sedgwick, Pieter Gregory 1.03 DNC 4.0
3 Klingon II Nacra F18 498 Ian Kirk Andrew Kirk / Alan / Mark Shepherd 1.005 DNC 4.0

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNCDid not come to the starting areaVaries
DNSCame to the start area but did nto start2
OODRace officer duty points scored as RDGaVaries

www.dee-sc.co.uk

www.dee-sc.co.uk

Sailwave Scoring Software 1.94 Build 29
www.sailwave.com