Dee Sailing Club
Dart Nationals 2009

 

Posn. Sail No. Helm Crew Boat Name Club Country R1 R2 R3 R4 R5 R6 Net Gross
1 7835 DAVE ROBERTS LOUISE ROBERTS Sailing Books Stokes Bay Sailing Club GBR 4 6 7 1 4 DNF 22 80
2 7534 JAMES DOUGLAS ALEX DOUGLAS Bogtrotter II Dee Sailing Club GBR 2 15 2 4 11 4 23 38
3 7724 DAVID LLOYD JOANNA JONES-PIERCE dinghyinsurance.com Stokes Bay Sailing Club GBR 5* 9 6 3 2 13 25 38
4 7894 PAUL WAKELIN ELLIE DRAPER Fluid Boat Services Mumbles Sailing Club GBR 7 2 11 6 6 6 27 38
5 7810 MARCO MANGANELLI RACHEL FOSTER La Vela Stokes Bay Sailing Club GBR 5 4 17 11 9 1 30 47
6 7788 DANIEL NORMAN MEL ROGERS   Isle of Sheppey Sailing Club GBR DNF 7 1 2 5 17 32 90
7 7834 GARETH OWEN AMANDA GADSBY Rub 'n' Tug Dee Sailing Club GBR 7* 10 BFD 8 1 9 35 93
8 6473 ANDY KELLEY TOM KELLEY   Stokes Bay Sailing Club GBR DNF 8 4 5 8 18 43 101
9 7838 JAMIE LYNCH JAMIE FERGUSON   Newhaven & Seaford Sailing Club GBR 1 37 9 26 7 16 59 96
10 7685 MAT EXON HELEN JONES Mat Finish Royal Yorkshire Yacht Club GBR 3 29 19 9 18 11 60 89
11 7893 STUART SNELL SIMON FARTHING Whiff Grafham Water Sailing Club GBR 6 31 24 10 22 3 65 96
12 1812 emmanuel dode FRANCOIS LE GAL Atol Sailing Team SR Vannes FRA 16 18 15 17 24 2 68 92
13 7781 GEOFF SHERWOOD ALEX HARRIS   Parkstone Yacht Club GBR 22 17 8 13 10 DNF 70 128
14 7777 HERVE LE MAUX JENNIFER DONOVAN CIC Banque Le Touquet Sailing Club FRA 13 26 5 18 16 19 71 97
15 7816 SIMON MORUZZI JULIE GRIFFITHS   Dee Sailing Club GBR 8 24 26 16 20 8 76 102
16 7753 NICOLETTE VAN GORP RUDD VAN GISBERGEN   Roerkoning NED 21 3 20 28 15 20 79 107
17 7778 GEOFF LLOYD JENNY "NIFER" LLOYD Buttercup & Daisy Dee Sailing Club GBR 26 14 12 15 13 26 80 106
18 6214 PETER SPEDDING SOPHIE SPEDDING Hilberry's Couture Dee Sailing Club GBR 23 25 13 12 19 15 82 107
19 6921 PAUL ROBERTS HANNAH SMITH Jammy Dodger Penmaenmawr SC GBR DNF 12 16 24 26 7 85 143
20 7707 WILLIAM THOMPSON ZANDER OZELTON   Dee Sailing Club GBR DNF 1 BFD 21 3 5 88 146
21 7708 CHRIS ASPINALL SIMON BRASSINGTON   Dee Sailing Club GBR 9 20 25 41 12 24 90 131
22 7426 SCOTT ATKINSON JESS DAY   Isle of Sheppey Sailing Club GBR 17 27 23 14 17 32 98 130
23 7794 CHARLES HILLIER KIM MCMULLEN and Minds Parkstone Yacht Club GBR 10 22 31 39 30 10 103 142
24 7737 ANDREW ROBINSON WILL PORTEOUS Magyar Felixstowe Ferry Sailing Club GBR 12 30 14 27 25 38 108 146
25 7673 SIMON DEWSBURY SOPHIE MILLER Wyn D Stokes Bay Sailing Club GBR DNF 11 18 30 36 14 109 167
26 7769 CHRIS MOORE JESSICA WALTON   Stokes Bay Sailing Club GBR 24* 5 3 29 DNF DNS 119 177
27 4985 CHRIS MAW ROMAYNE BAYES   Royal Yorkshire Yacht Club GBR 18 16 30 38 21 34 119 157
28 7705 AREND PRINS REINOUT DEN TEULING   ZV de Roerkoning NED DNF 19 10 19 14 DNS 120 178
29 4618 LUKE FLETCHER ALISON DE SILVA Hull Raiser Snettishem Beach Sailing Club GBR 20 21 35 20 28 33 122 157
30 6137 cameron DOUGLAS ZAC BROOMFIELD   WKSC GBR 15 51 21 25 38 30 129 180
31 7735 JULIE DOD TONY DOD AppStation.com Whitstable Yacht Club GBR 24 35 32 31 31 27 145 180
32 6118 DES BARNES FIONNUALA BARNES   Carsington Sailing Club GBR 29 23 37 22 37 36 147 184
33 7068 CHRIS GOYMER PAUL WISEMAN   Isle of Sheppey Sailing Club GBR 30 45 29 42 27 29 157 202
34 7184 martino salvo LORENZO LAVEZZI   Circolo Nautico Volano ITA OCS 53 27 35 35 12 162 220
35 7722 CHRIS BROWN SARAH WREN   Whitstable Yacht Club GBR DNF 47 28 33 23 35 166 224
36 6159 LUKE SCOTT TOM PARKER Dart Vader Netley Sailing Club GBR 14 41 BFD 44 44 28 171 229
37 7347 BARRY PETERS Affrodizzycat Datchet Water Sailing Club GBR DNF 46 22 32 32 39 171 229
38 7073 CHARLES HAZELWOOD JAMES HAZELWOOD   Dee Sailing Club GBR DNF DNF DNS 7 29 21 173 231
39 6235 MATTHEW POLLOCK PETE CLEMENTS Deetox Dee Sailing Club GBR 25 33 33 40 43 DNS 174 232
40 5699 vincenti giorgio OCTAVIANI FABRIO   Assonautica ITA 28 39 BFD 53 33 23 176 234
41 5329 JOSEPH FRANKS DAN WILSON   Royal Yorkshire Yacht Club GBR DNF 28 39 37 34 42 180 238
42 7442 ADRIAN PARSONS MARIE MUNTZ-TORRES Scorched Cat Datchet Water Sailing Club GBR DNF 13 46 46 39 37 181 239
43 7714 MICHAEL CADMAN STEVE ROBERTS Here Pussy Pussy Dee Sailing Club GBR DNF 43 34 43 42 22 184 242
44 872 DUNCAN BAINES RACHEL PORTER   Royal Yorkshire Yacht Club GBR DNF 44 38 50 41 25 198 256
45 7736 PAUL ROGERS JONNY HARRIS Zlota Rybka Stokes Bay Sailing Club GBR 11 36 BFD 36 DNS DNS 199 257
46 1198 ROBBY VOGELENZANG ASTRID ABENDROTH   Hellecat GBR DNF 38 36 23 DNS DNS 213 271
47 7014 rob SMITH ZOE RALPH   Isle of Sheppey Sailing Club GBR DNF 34 42 DNF 46 41 221 279
48 6191 STEVE WALDRIDGE CLAUDIA SCHMEER   Felixstowe Ferry Sailing Club GBR DNF 52 41 49 40 40 222 280
49 7662 IAN SMITH SARAH PEMBREY   Dee Sailing Club GBR DNF 40 45 48 45 DNS 236 294
50 2347 GEORGE BRADSHAW PETER KENSMAN   Dee Sailing Club GBR DNF 32 BFD DNF DNS 31 237 295
51 7780 SEAN O'CONNOR KARRI ANDREWS   Netley Sailing Club GBR DNF 42 BFD 34 DNS DNS 250 308
52 7490 RACHEL HODGKINSON JOHN LOCKWOOD Triffick Datchet Water Sailing Club GBR DNF 54 35* 47 DNS DNS 252 310
53 7876 ian BEATTIE JAMES SMITH   Dee Sailing Club GBR DNF 49 47 45 DNS DNS 257 315
54 6144 ANDREW GOUDIE PAULA GOUDIE   Dee Sailing Club GBR DNF 50 40 54 DNS DNS 260 318
55 7433 JOHN DAY MAGGIE DAY   Isle of Sheppey Sailing Club GBR DNF 48 43 DNF DNS DNS 265 323
56 7677 MARK ROBSON MICHAEL TODD   Whitstable Yacht Club GBR DNF 55 44 52 DNS DNS 267 325
57 7344 MARK PIERPOINT CHARLIE PIERPOINT Chocolate Starfish   GBR DNF DNF DNS 51 DNS DNS 283 341
                             
* Redress given                        
 
    Handicap Results                        
  1 LUKE FLETCHER ALISON DE SILVA                      
  2 JOSEPH FRANKS DAN WILSON                      
  3 DUNCAN BAINES RACHEL PORTER                      
 
    Dee Cup                        
    JAMES DOUGLAS ALEX DOUGLAS                      
 
    SW Plate                        
    GEOFF SHERWOOD ALEX HARRIS                      
 
    Exe Plate                        
    PAUL WAKELIN ELLIE DRAPER                      
 
    1st Lady Helm                        
    NICOLETTE VAN GORP RUDD VAN GISBERGEN                      
 
    Masters Trophy                        
    GARETH OWEN AMANDA GADSBY                      
 
    Best Moo Comer                        
    MAT EXON HELEN JONES                      
 
    1st Youth Helm                        
    LUKE FLETCHER ALISON DE SILVA                      
 
    Bartlett (Parent and Child) Trophy                      
    JAMES DOUGLAS ALEX DOUGLAS